Функционална схема на мрежово оборудванеМрежово оборудване:
Чрез него се организира ефективното функциониране на комуникационните мрежи. Комуникационните протоколи позволяват да се съединят няколко мрежи или сегменти на мрежите чрез използване на концентратори, мостове, комутатори и
маршрутизатори.
Повторител (Hub)
Мрежово оборудване, което усилва сигнала по мрежовия кабел, който затихва на разстояние по-голямо от 100 м. Той работи на физическо нива, не изисква програмно осигуряване и представлява обикновено автономно устройство. Компютрите, свързани към повторителя се считат принадлежащи на един сегмент. Количеството на компютри в един сегмент не може да надвишава 50.
Многопортов повторител = концентратор
Мост (Bridge)
Мрежово оборудване, което обединява две или повече мрежи. Обикновено това е компютър с няколко мрежови карти, към всяка от които е свързан сегмент на локалната мрежа. Основна задача на моста е да осигурява прозрачна връзка между абонати от различни мрежи, чрез транслация и филтрация на MAC-кадри. Основна функция на моста се явява ограничаване на потока данни между сегментите на мрежата, поради което е важно те да бъдат правилно разположени.
За целта се използва правилото 80/20, в съответствие с което около 80% от трафика трябва да е локален и само 20% -външен.
Комутатори (Switch)
Мрежово оборудване, което съчетава функциите на многопортов повторител и високоскоростен мост. Работи както на канално, така и на мрежово ниво. Създава таблица на МАС-адреси чрез които разпределя трафика в мрежата.
Маршрутизатор (Router)
Мрежово оборудване, което свързва сегментите на мрежата през мрежовото ниво. Отличава се от моста по това, че може да чете адресите на мрежовите устройства и да филтрира и насочва пакетите в съответствие с таблици за маршрутизация.
Шлюз (Gateway)
Мрежово оборудване, което осигурява взаимодействие на системите и мрежите, които използват несъвместими протоколи.
|
24 януари 2016 г.
Мрежово оборудване
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар