Показват се публикациите с етикет година. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет година. Показване на всички публикации

5 ноември 2025 г.

Как може

как може да бъде
годината - век?
в затвор без присъда
да гние човек?

как може да няма
любов без сълзи?
в душата ти пламък
без страст да пълзи?

как може да пишеш
без Муза и план?
да бъдеш излишен
докрай неразбран?

11 януари 2025 г.

На Маца - НГ

Годината Нова дойде -
а време ти още крадеш
за своите близки.
Сърцето дори да дадеш,
последната риза...

Те молим да помниш едно:
животът ти - цвят или нож -
е винаги краен...
Дори да не тънеш в разкош,
живей както знаеш!

9 януари 2025 г.

НГ на двама нови приятели

и тази година ще мине
тъй както и всички предишни
приятели мои любими
без думи желая излишни

любов и късмет да ви гонят
да раснат щастливи децата
и само добро да си спомнят
и здрави и силни - сърцата -

напред и нагоре да водят
където е светло и чисто
където умът е свободен
и слънцето грее от Изток

и тази година ще мине
тъй както преди нея всички
приятели мои любими
но с моите искрени срички!

7 януари 2025 г.

Нова година 1.0

накрая на тази година
навярно стана ти ясно
на колко помогна
на колко роднини
които бяха на тясно

ти много ни трогна
направо спаси ни
когато нямаше изход

не сме само ние
а в тебе се крие
добро за стотина

ти всички спасяваш
когато се давят
защото доброто
във тебе прелива

и ние желаем
да се постараеш
да бъдеш щастлива!

30 декември 2022 г.

Нова година

Година Нова със приятели добри...
Щом има пиене и печката гори,
щом вънка святкат ярките искри -
ще я откараме пак до зори!

Година Нова, казват, нов късмет,
а тук сме вече поета до поет
и курсът към звездите е поет...
(и Илон Мъск е в тоз куплет!)

Година Нова, приятелите - стари,
ако тъй е то, то нека ни завари
на софрата, с музика, с другари,
защо са другите аксесоари?

15 януари 2019 г.

Какво научих за една година?

Какво научих за една година?
Красива си като картина!
И умна си като академик.
И влюбена си до уши
в твой съученик.
Нека малко поговорим
за вашата любов...
Рядка е сред хората
по сила и по зов...
слива сякаш вашите души!
Но за теб е този стих,
а малко аз се отклоних.
Печелила си тон награди -
а още толкова си млада! -
но във тебе има жажда -
в тебе нещо се поражда,
което те влече нагоре,
и те кара да се бориш...
Нещо сякаш все не стига -
четеш ти книга след книга,
обожаваш писаното слово,
но отклонихме се отново!
Въпреки всички успехи
ти се оценяваш ниско,
плачеш почти без утеха;
понякога глупости мислиш.
Чуй, момиче младо,
във теб гори Божествен огън...
В бъдещето радост
и успех да видя мога!
Запази във себе си искрата -
нека винаги да свети...
и ще е изпълнена съдбата ти
със герои и сюжети!